Cilt Bakımı

CİLT BAKIMI NEDİR?

Ruh sağlığı, beden sağlığı ve estetik açıdan önem taşıyan; cildin ihtiyaçları doğrultusunda seçilen, etkinliği kanıtlanmış ürünlerle yapılan cildin derinlemesine temizliğidir. 
CİLT BAKIMI NEDEN YAPILIR? 

Cildin hücre yenilenme dengesinin sağlanması, cildin doğal nem ve yağ dengesinin korunması, cildin ölü hücrelerden arındırılarak, yeni ve taze cildin ortaya çıkmasının sağlanması, yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen ve kollajenin dışarıdan temin edilmesi, kan dolaşımının hızlanmasının sağlanması, elastikiyet kaybının önlenmesi ve kırışıklıkların giderilmesi, siyah nokta temizliğinin yapılması, akne ve sivilce tedavisi, gözeneklerin sıkılaştırılması, leke sorunlarının giderilmesi ve cilt sağlığının korunması. 
CİLDİMİZİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?
Düzensiz beslenme, az su tüketimi, stres, hava kirliliği, güneşin zararlı ışınları, mevsimsel değişiklikler, sigara ve alkol tüketimi, hormonal değişiklikler, sistemik-enfeksiyonel hastalıklar, hamilelik, yanlış ürün kullanımı, kötü hijyen koşulları, oksijensizlik, düzensiz uyku, yorgunluk ve aşırı makyaj yapılması. 

İYİ CİLT BAKIMI; ÖNCELİKLİ OLARAK CİLT TİPİNİ DOĞRU ŞEKİLDE TESPİT ETMEKLE BAŞLAR. 
CİLT TİPLERİ NELERDİR? 

• Normal
• Karma
• Kuru
• Yağlı
• Olgun

Cilde her zaman aynı bakımlar uygulanmaz. Bazen normal ciltlerde de kuruluk/nemsizlik olabildiği gibi; yağlı ciltlerde de kuruluk/nemsizlik olabilir. Bu gibi durumlarda profesyonel uzmanlardan cildin ihtiyaçlarını belirleyerek, bu ihtiyaçlar doğrultusunda bakım yapması ve kullanılması gereken doğru ürünleri tavsiye etmesi için yardım alınması gerekir. 
PROFESYONEL CİLT BAKIMI NE SIKLIKLA YAPILMALIDIR?
Sağlıklı bir cilt 28 günde bir yenilenir. Cildin sağlığının korunması, ölü derinin temizlenmesi, gözeneklerin  sıkılaşması, cildin neminin sağlanması için düzenli olarak ayda bir cilt bakımı yaptırılması gerekir.
GÜNLÜK CİLT BAKIMI 
Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapılır: Sabah; gece boyunca biriken yağ ve atıklardan cildi temizlemek ve akşam; gün boyu cilt üzerinde birikmiş olan kir ve tozlardan ve makyaj artıklarından cildi arındırmak için yapılır.

CİLDİN CANLILIĞI, PARLAKLIĞI VE DİRİLİĞİ EN ÖNEMLİ SAĞLIK GÖSTERGELERİNDENDİR. 

Referanslar: 
1. Dermatologlardan mükemmel cilt için öneriler. Güzellik Sırları Kitabı. 
2. What’s Your Skin Type? http://www.webmd.com/beauty/face/whats-your-skin-type. Erişim tarihi: 02.07.2013.
3. Skin care: 5 tips for healthy skin. http://www.mayoclinic.com/health/skin-care/SN00003. Erişim tarihi: 02.07.2013.